انجمن نسل پویای پارس
 
قالب وبلاگ

سفره آرایی شب یلدا به ابتکار نسل پویا در ساعت 19 روز چهارشنبه 29/ 9/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد. در این برنامه دوستانه که برای نشاط و رقابت بیشتر با عنوان مسابقه برنامه­ریزی گردید با شرکت شورای مرکزی نسل پویا، مجمع عمومی نسل پویا، عصر اوز، دانشگاه آزاد اسلامی اوز و موزه مردم شناسی و داوری فتحیه فتحی و شبنم میراحمدی همراه بود. پس از تلاوت قرآن و صحبت­های ابتدایی فروغ هاشمی و هریک از گروه­ها در مورد آداب و رسوم شب یلدا و نحوه چیدمان سفره و نمادهای به کار رفته در آن، شعرخوانی زهرا صداقت و مانیا شریفی و شاهنامه خوانی حاضران به ابتکار اعضای موزه مردم شناسی، داوری با طرح پرسش­ها و معیارهایی صورت گرفت و در نهایت همه­ی سفره­ها برنده شناخته شدند، اما با اعتراض و اصرار بعضی از گروه­ها دو سفره­ی عصر اوز و موزه­ی مردم شناسی بهترین­های این رقابت شناخته شدند. نکته­ی جالب این که بعد از اهدای جوایز و بازدید حاضران سفره­ی مجمع عمومی نسل پویا با استقبال شدیدتری مواجه شد و با عکس های یادگاری این شب به یاد ماندنی به پایان رسید تا برگ زرین دیگری از فعالیت­های انجمن نسل پویای پارس ورق زده شود و برگ سفید دیگری آغاز گردد. شورای سرپرستی نشریه عصر اوز و عده ای از همشهریان نیز در این برنامه حضور داشتند.    


برچسب‌ها: شب یلدا
[ سه شنبه 17 بهمن1391 ] [ 15:22 ] [ نسل پویا ]

جلسه ­ای با حضور اکثریت اعضای موزه مردم شناسی اوز در ساعت هفت و نیم شب، مورخ 16 آبان ماه 91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز و با حضور مهندس بازرگانی برگزار شد.

موضوعات جلسه عبارت بودند از پر کردن فرم همکاری با موزه، گزارشی از حضور اعضای میراث فرهنگی، وبلاگ موزه، آغاز به کار موزه و تقسیم وظایف.

در آغاز فرم عضویت بین اعضا توزیع شد و مقرر گردید تا ثبت نهایی این مجموعه، اسم آن «یاران موزه مردم شناسی»  باشد. در ظهر همان روز نیز کارشناسان میراث فرهنگی با هماهنگی مهندس شریف بازرگانی به اوز آمده بودند که با همراهی مهندس مسعودکراماتی، مهندس محسن مهرآوران و قدریه غیاثی همراه بود. این کارشناسان پس از بازدید از حمام و خانه حاج رئیس سوداگر، قول همکاری دادند که گزارشی تهیه و آن را به تهران خواهند فرستاد تا بودجه­ ای را برای مرمت این دو مکان اختصاص دهند. در مورد وبلاگ موزه نیز نظر خواهی انجام و تصمیم بر آن شد که همان وبلاگ به کار خود ادامه دهد که مسئولیت آن را عبداله جنیدی و الهه مرادی به عهده گرفتند. همچنین، با توجه به جابجایی­ های انجام گرفته مقرر شد بزودی موزه کار خود را از سر بگیرد و میزبان مردم فرهنگ دوست این خطه باشد. سپس در مورد کسانی که می ­توانند در ایام هفته میزبان مردم باشند بحث شد و تعدادی از اعضا این مسئولیت را به عهده­ گرفتند و مسئولیت هماهنگی این اعضا به عهده راحیل اجرایی گذاشته شد. در ادامه نیز مهندس بازرگانی به منظور کاستن از مسئولیت­ های مهندس مهرآوران پیشنهاد داد که شورایی در کنار ایشان حضور داشته و با همکاری یکدیگر امور موزه ­ی مردم شناسی را انجام دهند که با موافقت اکثریت اعضا همراه بود و چندین نفر نیز برای این امر اعلام آمادگی کردند.

 در پایان نیز مقرر گردید اعضا فرم­ ها را تکمیل نمایند و آن را به مهندس مهرآوران تحویل دهند، اعضایی که در این جلسه حضور نداشتند نیز می ­توانند با مراجعه به ایشان نسبت به دریافت فرم عضویت و تکمیل آن با موزه همراه و همگام باشند.

 موزه مردم شناسی اوز

[ شنبه 18 آذر1391 ] [ 22:53 ] [ نسل پویا ]

پس از ماه­ ها انتظار سری دوم مجله­ ی تصویری خودمونی با تلاش گروه هنری مهرگان دبی، علی تیزپا و همکاران خستگی ناپذیرش و البته، پشتیبانان مالی و فرهنگی به ثمر نشست و با بخش ­ها و موضوعات متنوعی همچون موزه ­ی مردم شناسی اوز، طرز تهیه گوده، دکتر ارفعی، نیمه شعبان برات، دیار خودمونی: خنج، موسیقی خودمونی، شمشیر بازی خور، لالایی خودمونی: مکیه نوشادی و سیزده بدر 1390 به صورت رایگان عرضه و در اختیار علاقه­ مندان قرار گرفت. امید که با حمایت هر چه بیشتر دوستداران فرهنگ کهن و تاریخ پرافتخار منطقه شاهد شکوفایی و موفقیت هر چه بیشتر تلاش­گران این عرصه باشیم.

[ شنبه 18 آذر1391 ] [ 22:51 ] [ نسل پویا ]

دویست و چهاردهمین جلسه­ ی مجمع عمومی انجمن نسل پویای پارس راس ساعت 18 روز چهارشنبه 17/8/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد. در این جلسه پیرامون موضوعاتی همچون صفحه­ ی نسل پویا، مطالب چاپ شده در شماره­ های قبل، طراحی و همکاری اعضا در نوشتن مطالب، برگزاری جلسه هر دو هفته یک­بار، تعیین موضوع در مورد جلسه­ های بعد، بررسی دل نوشته­ ها در جلسه­ های انجمن، تیم ورزشی بانوان نسل پویا، بررسی میزان خوانندگان نشریه و ارائه­ ی راهکار برای ضعف­ ها، وحدت رویه در بین قشرهای مختلف و غیره بحث گردید و پیشنهادهای مطرح شده به رای گذاشته شد و موضوع جلسه ­ی بعد «پوشش در اوز» انتخاب گردید.

[ شنبه 18 آذر1391 ] [ 22:49 ] [ نسل پویا ]

جلسه­ی مجمع عمومی انجمن نسل پویای پارس برای انتخاب هفتمین شورای مرکزی و سیزدهمین شورا پس از تاسیس، ساعت 19 روز پنجشنبه 29/4/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد. در پی هماهنگی­ها و مشورت­های صورت گرفته با خانم احمدی، مسئول امور سمن­های (سازمان­های مردم نهاد) اداره­ی کل ورزش و جوانان استان فارس و با توجه به مشخص نبودن زمان تمدید اساسنامه و اعتبارنامه­ی سمن­ها، قرار شد تا آن زمان انتخابات به صورت داخلی انجام شود و به اطلاع این اداره نیز برسد. در این جلسه، راگیری­هایی برای تمدید دوره­ی شورای مرکزی قبل، انتخاب شورای مرکزی جدید و یا اضافه شدن دو نفر به جمع شورای مرکزی قبل صورت گرفت که با رای مجمع عمومی اضافه شدن دو نفر به جمع شورای قبلی تصویب شد.

پس از کاندید شدن اعضا، رای گیری برای انتخاب دو نفر دیگر و بازرس مجمع عمومی انجام گرفت و پس از شمارش آرا، نازنین حبیبی و عامر باغی به شورای قبل اضافه شدند تا آمادگی و آشنایی لازم را برای حضور در شورای بعدی نیز کسب کنند.

رای گیری برای انتخاب بازرس نیز به ابقای مهندس محسن مهرآوران انجامید.

شایان ذکر است این شورا به طور موقت و تا زمان تمدید اعتبارنامه به کار خود ادامه می­دهد و پس از آن دوباره مجمع عمومی برای انتخاب شورای مرکزی جدید، با توجه به موارد ذکر شده در اساسنامه تشکیل جلسه می­دهد.

ششمین شورای مرکزی نسل پویا که در دوره­ی جدید به کار خود ادامه می­دهند، حسن کمالی، پروانه پدرام، آنیتا تیرزن، عبدالهادی فقیهی و حنان کمالی هستند.

 

[ پنجشنبه 2 شهریور1391 ] [ 1:5 ] [ نسل پویا ]

رکاب­زنان اوزی در قالب هیئت دوچرخه سواری با همکاری اداره­ی ورزش و جوانان و همراهی اعضای نسل پویا و کمیته­ی نیمکت عصر اوز روز جوان را گرامی داشتند. این برنامه از ساعت 17:45 روز جمعه 16/4/91 آغاز گردید و مسیر حرکت فلکه­ی بسیج اوز به سمت خارج از شهر و منطقه­ی بارزجان انتخاب شد. حضور جوانان امروز و دیروز در کنار یکدیگر را می­توان از نکات قابل توجه و با اهمیت این روز برشمرد. در مسیر رفت و برگشت، همشهریانی که برای تفریح به دامن طبیعت پناه برده بودند با مشاهده­ی این صحنه­ها به تماشا، تشویق و عکس­برداری از آنان پرداختند. در انتهای مسیر رفت، ضمن پذیرایی از دوچرخه سواران و حاضران، حسینی، رییس اداره­ی ورزش و جوانان اوز با تبریک روز جوان و تشکر از افراد و گروه­هایی که در این برنامه همکاری نمودند، به خصوص نسل پویا به اهمیت رشته­ی دوچرخه سواری و کسب مقام­های متعدد و قابل توجه این هیئت در رده­های سنی مختلف و لزوم تشویق و تبلیغ این رشته در بین نونهالان و جوانان و سایر اقشار جامعه پرداخت تا با جذب نیروهای مستعد بتوان در آینده به کسب مقام­های بالاتر نائل شد. همچنین، ایشان در پاسخ به سئوال یکی از حضار در خصوص توجه بیشتر به رشته­ی تیراندازی، به افتتاح باشگاه تیراندازی و سرآمد بودن اوزی­ها در تفنگ­سازی و تیراندازی اشاره کردند و اظهار امیدواری نمودند که در آینده­ای نزدیک شاهد آغاز به کار سایر شاخه­های تیراندازی با فراهم آوردن امکانات لازم در مکان مورد نظر نیز باشیم. پس از این سخنان و گرفتن عکس­های دسته جمعی، شرکت کنندگان مسیر برگشت به سمت اوز را طی نمودند.

و اما سخن نسل پویایی­ها با مسئولان: 

روز جوان دیگری نیز گذشت، اما جوانان توجه بیشتری را می­طلبند. امسال نسل پویایی­ها هم برای خودشان کاری نکردند و برنامه­ای ترتیب ندادند. رسالت سنگینی در زمینه­ی جوانان و مسایل آنان برعهده­ی شماست. خطاب این سخن سایر اقشار جامعه را نیز در برمی­گیرد. همه­ی کسانی که صدها حرف برای جوان دارند، اما دریغ از یک تبریک، دریغ از پیامکی تبلیغاتی در این عصر پیشرفته­ی مخابراتی؛ روز جوان دیگری نیز در پیش است، اما همواره باید این قشر آینده­ساز را در اولویت برنامه­های خود قرار داد تا تعاملی به معنای واقعی به وجود آید و جوان حس کند وجود دارد و حرف­هایی که برایش گفته می­شود با دیده­ی جان و تعمقی بیشتر پذیرا باشد. یادآوری می­کنیم که نباید از زحمات کسانی که برای جوانان تلاش می­کنند نیز غافل شد. همراهی­تان همیشگی باد.

پروانه پدرام

[ پنجشنبه 2 شهریور1391 ] [ 0:59 ] [ نسل پویا ]

با گرامی­داشت 11 تیرماه روز جوان، دویست و دهمین جلسه­ی مجمع عمومی انجمن نسل پویای پارس ساعت 20 روز پنجشنبه 8/4/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید. در این جلسه 27 نفر از اعضای نسل پویا و کمیته­ی نیمکت عصر اوز حضور داشتند و پیرامون برگزاری انتخابات انجمن و روز جوان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

پس از مرور اهداف و فعالیت­های انجمن، اعضایی که تمایل داشتند برای دور بعد شورای مرکزی عضو شوند نام نویسی کردند و قرار شد در جلسه­های آینده پیرامون وظایف هر یک از اعضای شورای مرکزی صحبت گردد و تجربه­های دوره­های قبل نیز بازگو شود.

سپس هر یک از اعضا ضمن تبریک روز جوان، نظر خود را پیرامون این روز و نسل پویا اعلام نمودند که به شرح زیر است:

لزوم مسئولیت پذیری و توجه بیشتر اعضا نسبت به صفحه­ی نسل پویا و همچنین دیگر کمیته­های نشریه­ی عصر اوز نسبت به صفحه­های خود، برگزاری برنامه­ای با محوریت پژوهشی، اجرای طرح­های خلاقیتی با استفاده از مواد قابل بازیافت، بهره­گیری از حضور جوانان خارج از مجموعه­ی نسل پویا و نیمکت، خارج شدن از بحث­ها و برنامه­های تکراری و ابتکار و نوآوری در کارها، برگزاری جشنی که مسئولان ترتیب آن را داده باشند، ارزش­گذاشتن به فعالیت­های خود، هماهنگی و تعامل بیشتر نسل پویا و نیمکت، آگاه سازی مسئولان از فعالیت­های انجمن با حضور در اداره­های مختلف و یادآوری توجه بیشتر به جوانان و برنامه­ریزی برای آنان و ...

پس از رای­گیری تصمیم پیرامون روز جوان به شورای مرکزی واگذار شد و بحث­های پایانی اعضا نیز از این قرار بود:

مسئولان نباید فقط در موقع نیاز خود از جوانان استفاده کنند و در مواقع دیگر نسبت به آنان بی­توجه باشند، اهمیت دادن بیشتر به اعضا و انجمن، انجام فعالیت­های متعدد و محدود نشدن به اردو و همایش، فعالیت­ها به صورتی باشد که در انتها احساس عدم رضایتی از کارهای انجام شده به وجود نیاید، مسائل مالی انجمن در فعالیت­های خارج از انجمن مورد توجه قرار گیرد، طرح انتقادهای سازنده و عدم ترس از مشکلات موجود بر سر راه جوانان و انجمن و ...

در پایان، گلایه­های انجمن از نشریه عصر اوز نیز ذکر گردید که یکی از آن­ها با توجه به فعالیت­های متعدد در سال و ماه­های گذشته و حضور پررنگ اعضا، بخصوص در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، نام نبردن از انجمن نسل پویا و کمیته­ی نیمکت در مقاله­ی چاپ شده در نشریه بود. هرچند، پیش از این بارها قدردانی­های بسیاری از سوی دانشگاه آزاد اسلامی اوز صورت گرفته است.

جلسه در ساعت 21:30 پایان یافت و بعد از آن شوراهای مرکزی نسل پویا و نیمکت به بحث و بررسی و اظهار نظر در مورد برخی از مسائل موجود پرداختند.

پروانه پدرام

[ جمعه 16 تیر1391 ] [ 1:28 ] [ نسل پویا ]

مراسم تودیع و معارفه­ی مدیرکل ورزش و جوانان فارس، ساعت 10:30 صبح سه شنبه 2/3/91 در هتل هما برگزار شد. این مراسم که با حضور معاون سياسي امنيتي استانداري فارس و دكتر عبدالرضا ساور، معاون توسعه­ی منابع و پشتيباني وزارت ورزش و جوانان برگزار گردید، تورج موید پس از 16 ماه مدیریت این اداره جای خود را به سید غلامرضا کمانه، از قهرمانان پیشین پرش ارتفاع آسیا سپرد. کمانه پیش از این نیز مدیركل ورزش فارس، مدیر ورزش وزارت آموزش پرورش و همچنین مدیركل ورزش و جوانان استان یزد بوده است.

تورج موید در روز آخر مدیریت خود بر این اداره، پیام زیر را برای سمن­ها، از جمله انجمن مردم نهاد نسل پویای پارس ارسال کرد:

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)، اینک که مسئولیت خطیر ورزش و جوانان فارس از دوش من برداشته شده است، بدینوسیله خداحافظی خویش را به تشکر و طلب حلالیت از شما بزرگواران، مزین می­نمایم. همه شما را دوست داشته، به دوستیتان افتخار می­کنم و به دعای خیرتان نیازمندم.

[ جمعه 16 تیر1391 ] [ 1:25 ] [ نسل پویا ]

جلسه­ی موزه­ی مردم شناسی اوز در ساعت 10 صبح روز جمعه 5/3/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی با حضور جمعی از اعضا برگزار شد. در این جلسه پیرامون دلایل لغو شدن سفر اعضا به تهران به منظور شرکت در برنامه­ی هفته­ی موزه، مکان موقت موزه و نشستی با شیخ عبدالعزیز قاضی­زاده، امام جمعه­ی اوز بحث و تبادل نظر گردید. پس از معرفی اعضا، مهندس بازرگانی توضیحاتی را ارائه و مسائلی را مطرح کردند. در مورد لغو سفر به تهران، عدم هماهنگی­های لازم رییس کمیته­­ی موزه­های ایران با مسئولان برگزاری هفته­ی موزه عنوان شد که با وجود پیگیری­های مستمر تا لحظه­های آخر انجام این سفر میسر نشد. سپس راحیل اجرایی و زبیده میرزاده به لزوم برنامه­ریزی­های بهتر و دقیق­تر برای سال­های آینده و تمرین بیشتر سنت­ها و رقص­های محلی برای اجرای شایسته­تر در مراسم­ها اشاره کردند و پیشنهاد برگزاری مراسم­هایی را در مناسبت­های مختلف دادند.

سپس مکان موقت موزه به بحث گذاشته شد که با توجه به نظرسنجی­های مهندس بازرگانی 60 درصد با ایجاد مکان موقت موافق بوده­اند. سپس خانه­های حسین­نیا، زرنگار، کرامتی و رافعی با توجه به مشخصه­های خانه سازی طبقه­های مختلف جامعه، نشان دادن سبک زندگی و غیره برای هماهنگی و بررسی بیشتر پیشنهاد شد که در مورد مزایا و معایب بعضی از آن­ها نکاتی مطرح گردید. در این مورد، موزه همچنان نیازمند کمک خیران و نیک اندیشان است.

سپس پیرامون نشستی با امام جمعه و ارائه­ی توضیحات در مورد عملکرد اعضای موزه و تبیین ابهامات و سوء تفاهم­های به وجود آمده صحبت گردید. قرار شد این نشست در ساعت 22 همین روز در منزل ایشان با حضور جمعی از اعضا برگزار گردد.

موضوعات دیگری نیز در این بین مطرح گردید که عبارت بودند از:

شناسنامه­دار شدن اعضای موزه در قالب سازمان­های مردم نهاد و با عناوینی مانند انجمن دوستداران موزه­ی اوز و اعلام موافقت اعضا، راه اندازی وبلاگ موزه با مسئولیت عبداله جنیدی، استفاده از حضور اقشار مختلف جوانان و نه قشری خاص در عرصه­های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و ...، استخدام فرد یا افرادی ثابت برای اداره­ی موزه با اعلام آمادگی راحیل اجرایی و دعوت از افراد مسن و با تجربه برای بیان خاطرات و دانسته­های خود از گذشته در موزه.

شایان ذکر است جلسه­ی اعضا با امام جمعه نیز در همین شب برگزار و پیرامون بعضی مسائل صحبت و توضیحات قانع کننده­ای ارائه گردید و قرار شد هماهنگی­ها و مشورت­های بیشتری پیش از برگزاری چنین همایش­هایی در آینده با ایشان صورت گیرد و همچنین موافقت خود را برای حضور در جلسه­های آینده و عضویت در انجمن دوستداران موزه اعلام نمودند.

پروانه پدرام   

[ شنبه 3 تیر1391 ] [ 17:14 ] [ نسل پویا ]

دویست و نهمین جلسه­ی مجمع عمومی انجمن نسل پویای پارس ساعت 18 روز پنجشنبه 25/3/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد. در این جلسه که اعضای جدید نیز حضور داشتند، ابتدا حاضران به معرفی خود و فعالیت­هایشان پرداختند و سپس در مورد تشکیل انجمن در سال­های گذشته با پشتیبانی عصر اوز و ادامه­ی فعالیت­های آن با پیگیری هیات موسس و کسب مجوزهای لازم زیر نظر سازمان ملی جوانان نکاتی عنوان شد. با توجه به اتمام دوره­ی یکساله­ی شورای مرکزی در مردادماه و ادغام­های صورت گرفته در سازمان و انجام فعالیت­های انجمن مردم نهاد نسل پویای پارس زیر نظر اداره­ی ورزش و جوانان فارس، برای برگزاری انتخابات منتظر پاسخگویی مسئول سمن­ها در این زمینه هستیم تا شاهد حضور اعضای جدید در شورای مرکزی باشیم. بخش­هایی از اساسنامه­ نیز برای اطلاع بیشتر اعضا پیرامون اهداف، ارکان و موضوع فعالیت ذکر گردید.

در ادامه سئوال­ها و نکته­هایی نیز بیان گردید که توضیحاتی در هر مورد داده شد. از جمله­ی این موارد عبارت بودند از:

اهداف و موضوعات قابل پیگیری در صفحه­ی نسل پویای عصر اوز و ویرایش مطالب، روند صعودی یا نزولی انجمن، مشکلات موجود، انتخابات شورای مرکزی و روند آن، وضعیت مالی، برخورد و نحوه­ی تعامل با مسئولان و بازخورد مطالب و عملکردها در بین مردم و مسئولان، بیان تجربیات اعضا، لزوم خودباوری در بین جوانان و نوجوانان و هدایت استعدادهای آنان به سمت فعالیت در انجمن­هایی مانند نسل پویا و غیره. تعیین اهداف بلند مدت، جذب اعضا و افراد علاقه­مند، به خصوص در قالب برگزاری برنامه­ها و همایش­های مختلف و تاثیرگذاری هر چه بیشتر.

خانم­ها فروغ هاشمی، پروانه پدرام، سولینا افراسیابی، آنیتا تیرزن، فاطمه نیامبارک، فتانه جعفری و آقایان هادی فقیهی، طه سخنگو، عامر باغی، مصطفی ملتفت، محمدصالح آزادی، یوسف کمال، محمدشریف امینی و محمد اشگرف در این جلسه شرکت داشتند.

پروانه پدرام

[ یکشنبه 28 خرداد1391 ] [ 16:7 ] [ نسل پویا ]

در تاریخ 7/2/1391 اعضای نسل پویا، نیمکت و کارکنان عصر اوز و کتابخانه­ی بانو با دو دستگاه مینی بوس به شهر گل و گلاب میمند سفر کردند. شهری که با وجود شهرتش در گل و گلاب دارای جاذبه­های متعدد تاریخی (حمام تاریخی، کاروانسرای عباسی، خانه­ی گبری­ها، حمام­های تاریخی، آسیاب بادی و ...) و طبیعی (چهل چشمه­ی حنیفقان، تنگ آتشگاه، کوهستان سپیدار و ...) نیز می­باشد، کافیست قبل از هر سفر مطالعه­ای در مورد مسیر و شهرهای مقصد داشته باشیم. در این بازدید یک روزه که از ساعت 4 بامداد آغاز شد، اعضا پس از طی مسیری کوتاه برای اقامه­ی نماز جماعت صبح در هود توقف کردند. در ادامه­ی سفر، همراهان برای صرف صبحانه و بهره­گیری از هوای لطیف بهاری و مناظر زیبا و جذاب در کنار آبگیری فصلی توقف نمودند و با گرفتن عکس­های دسته جمعی خاطرات این سفر را به ثبت رساندند. مسافران جوان در بدو ورود به میمند از بوستان شقایق این شهر دیدن کردند. از موارد جالب بازدید یک ساعته از پارک دیدن بسیاری از همشهریان خوب اوزی­مان بود.

مقصد بعدی کارگاه گلاب­گیری و خرید گلاب و سایر عرقیات بود. حضور یک­باره­ی این جمع 40 نفری آن­قدر غافلگیر کننده بود که فروشنده با خوشحالی می­گفت: هیچ وقت این­قدر مشتری را با هم نداشته­ام و وقت پول گرفتن نداشت و دوستان برای تسویه حساب مجبور شدند به صف شوند.

نهار در باغی پر از گل محمدی  و زیر درختان انار و سیب صرف شد. سپس با اجازه­ی مالک باغ عده­ای به چیدن گل و ساخت تاج و دستبند گل مشغول شدند. عده­ای هم به بازی­های دسته جمعی پرداختند. بعدازظهر همگی گشتی در خیابان­های شهر زدند و در ضمن کشک و بادام و دسته­های غنچه­ی گل خریدند. پس از خرید رهسپار بازدیدی از جاذبه­های طبیعی و چشمه­های پرآب و روان میمند شدند و با گذاشتن پای در آب خستگی  راه را از تن به در بردند و قدرت خداوند را در آفرینش این همه زیبایی ستودند. سپس به قصد بازگشت از میمند خارج شدند. آخرین توقف­گاه همراهان در کنار مسجد کاریان برای ادای نماز بود و در ساعت 22 با کوله باری از خاطره به خانه برگشتیم.

جای همه­ی دوستانی که نبودند سبز و پر گل بود.

فاطمه کمال نژاد

[ دوشنبه 22 خرداد1391 ] [ 0:35 ] [ نسل پویا ]

جلسه­ی پیگیری فعالیت­های موزه­ی مردم شناسی اوز ساعت 19:30 روز چهارشنبه 23/1/91 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد. در این جلسه که بسیاری از اعضای برگزاری روز موزه حضور داشتند مهندس محسن مهرآوران به طرح دو موضوع پرداخت که یکی جلسه با امام جمعه­ی اوز و دیگری تعیین غرفه­­های موزه برای شرکت در نمایشگاه هفته­ی موزه در تهران بود. شرکت در این نمایشگاه به دعوت محیط طباطبایی، رئیس کمیته­ی موزه های ایران در روز افتتاح فاز نخست موزه­ی مردم شناسی اوز صورت گرفت. این نمایشگاه از 27 اردیبهشت تا 3 خرداد 91 برگزار می­شود. حاضران جلسه در مورد غرفه­هایی که بیشتر نمایان­گر فرهنگ و گذشته­ی مردم اوز باشد، به بحث و بررسی پرداختند و در مورد غرفه­های تفنگ­سازی، مادر و کودک و آداب و رسوم و باورهای مرتبط، خوس بافی و لباس­های محلی به همراه نمایش انواع اشیاء قدیمی و صنایع دستی و کتاب­های اوز به توافق رسیدند. سپس تقسیم بندی­هایی در مورد مسئولیت غرفه­های مشخص شده انجام و قرار شد افراد مسئول گزارش­هایی از عملکرد و فعالیت­های خود را تا هفته­­ی آینده به مهندس مهرآوران تحویل دهند. همچنین، افرادی که امکان حضور در این نمایشگاه را داشتند اعلام آمادگی کردند تا در صورت نیاز همکاری کنند.

این جلسه در ساعت 21:30 به پایان رسید.    

پروانه پدرام 

[ سه شنبه 29 فروردین1391 ] [ 20:1 ] [ نسل پویا ]

به دعوت اداره­ی ورزش و جوانان استان فارس، دبیران و نمایندگان سازمان­های مردم نهاد برای دیدار و گفتگو با رییس این اداره در جلسه­ای که در ساعت 8:30 روز جمعه 5/12/90 برگزار گردید شرکت نمودند. این دیدار نخستین بار پس از ادغام سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی صورت گرفت. پس از چندین ماه بلاتکلیفی و سردرگمی سمن­ها سرانجام با وعده­های رییس جدید امیدهای تازه­ای برای رشد فعالیت­ها و توجه هر چه بیشتر به جوانان شکل گرفته است. طبق آمارهای ارائه شده در این جلسه حدود 300 سمن در استان مشغول به فعالیت هستند و این جلسه در واقع برای شناسایی سمن­های فعال و رسیدگی هر چه سریع­تر به وضعیت آن­ها به خصوص از نظر مالی بوده است. تورج موید، مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس، به همراه معاون خود و حاج آقا اسماعیلی رییس سابق سازمان ملی جوانان استان و سایر کارکنان اداره در این جمع حضور داشتند و پس از ایراد سخنانی به نمایندگان سمن­ها اجازه­ی طرح نظرها، پیشنهادها و مشکلات خود را دادند که مشکلات مالی، عدم مکان مناسب و بی­توجهی سازمان­ها و مسئولان از جمله­ی آن­ها بوده است. و اما بخشی از صحبت­های مدیرکل در این جلسه:

- از همه­ی سمن­ها تقاضا می­کنم که در برنامه­هایشان به گونه­ای تفکر کنند که به دنبال بارور کردن ارزش­ها باشند. استان فارس سرشار از استعداد است و باید آن­ها را شکوفا کنید. حوزه­ی جوان در حال تکامل است و نیازمند تحول هستیم. حضور جوانان در همه­ی عرصه­ها مفید است.

- استان فارس استان جوانی است که در آمار جدید بیشتر هم می­شود. در حال حاضر، چارت اداره­ی کل ابلاغ شده و دو معاونت جوانان و معاونت فرهنگی امور جوانان راه اندازی شده است که زیر مجموعه­ی آن اداراه­های کل ستاد ساماندهی امور جوانان، مشارکت­های ­مردمی و برنامه­ها و جشنواره­ها می­باشد.

- در گردهمایی مدیران کل در تهران، طی صحبت خصوصی با وزیر و اعلام آمار بالای جوانان استان، ایشان خواستار توجه ویژه به حوزه­ی جوانان و حتی بیشتر از حوزه­ی ورزش در استان فارس شدند.

- از سازمان­های مردم نهاد استان فارس می­خواهیم برنامه­های سال91 خود را اعلام نمایند تا بتوانیم بر اساس آن برنامه­ریزی کنیم و اعتباراتی هم برای آن در نظر گرفته شده است.

عبدالهادی فقیهی، مسئول امور مالی انجمن نسل پویای پارس به نمایندگی از شورای مرکزی در این جمع حاضر و با ارائه­­ی گزارش عملکرد انجمن و برنامه­ها به معرفی فعالیت­ها و مشکلات آن و یادداشت مطالب مطرح شده پرداخت.

پروانه پدرام


برچسب‌ها: سمن ها, اداره ورزش و جوانان فارس
[ دوشنبه 21 فروردین1391 ] [ 20:20 ] [ نسل پویا ]

در جلسه ای که در ساعت 19:30 روز یکشنبه 14/12/90 در سالن دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد، اعضای اجرایی موزه مردم شناسی اوز به منظور بررسی، برنامه ریزی و هماهنگی های بیشتر تشکیل جلسه دادند. پس از قرائت کلام ا... مجید، مهندس مهرآوران ضمن خوشامدگویی به حضار زمان افتتاح موزه را 8 فروردین 91 و با حضور پرفسور ارفعی اعلام کرد. سپس مهندس بازرگانی در مورد کار و علاقمندی افراد برای تشکیل موزه و توزیع دعوت نامه ها اطلاعاتی عنوان نمود. از جمله این که موزه در حال حاضر به صورت شخصی اداره می شود و امید است با حمایت همشهریان به خصوص جوانان اشتیاق زیادی در بین مردم ایجاد گردد. مراسم افتتاح از ساعت 9 تا 11 صبح برگزار می شود و قرار است شهرداری مسیر خیابان تا حمام حاج رئیس را آسفالت نماید. در طی این مسیر نمادهای فرهنگی مردم اوز به نمایش در می آید تا زمینه آشنایی هرچه بیشتر بازدیدکنندگان را فراهم آورد. در ادامه کارها و هماهنگی های لازم برای نمایش نمادهای فرهنگی به بحث گذاشته شد و تقسیم وظایفی بین اعضای حاضر صورت گرفت تا در زمان باقیمانده نسبت به آماده سازی آن ها اقدام نمایند. در این جلسه تاکید شد حتی الامکان همشهریان به خصوص برگزارکنندگان مراسم با لباس های سنتی در روز افتتاح حاضر شوند. این جلسه در ساعت 21:15 به پایان رسید.

[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 2:59 ] [ نسل پویا ]

به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند...

آن­چنان مشتاق آموختن بود که در علوم ریاضی، نجوم و حکمت نه تنها سرآمد زمانه­ی خود شد، بلکه گذر قرن­ها نام او را در چشم جهانیان گران­قدرتر نمود تا جایی که  ماه نیز در برابر نبوغ او سر تعظیم فرود آورد و خواجه نصیرالدین طوسی نامی ماندگار بر کوهی از کوه­های کره­ی ماه گردید. نام او مرزها را در نوردیده است همان­طور که دیگر مشاهیر بلند آوازه­ی ایرانی در اعصار قدیم و جدید بر تارک دنیای علم درخشیده­اند. ایرانی دیروز و امروز نمی­شناسد. گویا حکمتی در این سخن نهفته است که اگر دانش در ثریا باشد مردانی از پارس به آن دست خواهند یافت.

انجمن نسل پویای پارس عجین شدن نام شخصیتی فاضل همچون خواجه نصیرالدین طوسی را با روز  مهندس گرامی می­دارد و پشتکار، عزم راسخ، خستگی ناپذیری و اراده­ی پولادین این چهره­ی ماندگار را برای مهندسان امروز و فردای ایران اسلامی آرزو می­کند.   

به همت انجمن نسل پویای پارس و تلاش شورای نظام مهندسی اوز، نخستین و جذاب­ترین گردهمایی مهندسان خطه­ی پاک لارستان و حومه در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز برگزار شد. این مراسم که به پاس بزرگداشت بزرگ مرد تاریخ مهندسی ایران، خواجه نصیر الدین توسی برگزار شد، دلیلی قاطع بر رشد روز افزون فضای اجتماعی فرهنگی اوز عزیز و محبوبیت این خاک در جنوب ایران و همچنین نشانی از اعتماد به همت نسلی بود که بدون تردید تاثیرگذارترین نسل در طول تاریخ عظیم خاک گرم این مرز و بوم خواهد بود.

پروانه پدرام


برچسب‌ها: روز مهندس
ادامه مطلب
[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 2:35 ] [ نسل پویا ]
نخستین دوره بازی های هفت سنگ بانوان اوز که از روز دوشنبه ۱۷/۱۱/۹۰ آغاز شده بود طی مراسمی با حضور معتمدان و مسئولان ورزشی در روز چهارشنبه ۱۹/۱۱/۹۰ با معرفی تیم های برتر به پایان رسید. در این رقابت ها با شرکت ۱۰ تیم آغاز گردید. 

در جلسه­ای که در ساعت 11 روز شنبه 15/11/90 در سالن تربیت بدنی اوز برگزار گردید سرپرست­ها و بازیکنان تیم­های شرکت کننده در بازی بومی محلی هفت سنگ بانوان با قوانین و شیوه­ی بازی با راهنمایی هییت برگزاری مسابقات آشنا شدند. همچنین، به صورت عملی نیز دو تیم تشکیل و سئوالاتی مطرح تا ابهام­های موجود برطرف گردد. سپس سرپرست تیم­های حاضر برای قرعه کشی و گروه بندی در مسجد این اداره جمع شدند و نتایج بدین صورت اعلام گردید:

گروه اول: نسل پویا، فوتسال نفت، همیار اوز، والیبال نفت، پارس بتون

گروه دوم: بسکتبال شاهین، رابطین بهداشت، نیمکت، انجمن تائب اوزی، یاران

 در دور اول مسابقه­ها تیم نسل پویا که از انضباط تیمی خوبی نیز برخوردار بود توانست از سد سه حریف خود (پارس بتون، فوتسال نفت، همیار اوز) بگذرد ولی بازی پایانی را به تیم والیبال نفت واگذار کرد و تیم دوم گروه خود شد. در بازی نیمه نهایی (با تیم یاران) با وجود بازی خوب نسل پویا، ضعف داوری باعث شکست تیم گردید و با وجود حمایت هییت داوران از برد نسل پویا در یکی از گیم­ها داور از قبول آن سر باز زد و به این ترتیب در بازی رده بندی ( با تیم تائب اوزی) حضور یافت ولی باز اتفاقی مشابه باعث واگذار کردن بازی شد. در نهایت، با وجود استحقاق نسل پویا در بردن جام اخلاق و بهترین بازیکن به جام چهارم نخستین دوره­ی بازی­های بومی محلی اوز قناعت کرد.

تیم­های یاران، نفت اوز، انجمن تائب و نسل پویا جام­های اول تا چهارم را از آن خود نمودند. تیم رابطین بهداشت جام اخلاق را برد و ریحانه یوسفی بازیکن تیم شاهین با قرعه کشی بازیکن برتر اعلام شد. 

 

[ پنجشنبه 27 بهمن1390 ] [ 22:38 ] [ نسل پویا ]

یوسف گم گشته باز آید به کنعان ... غم مخور

یکشنبه 25 دی ماه 90 ساعت 8:00  دفتر شورای اسلامی شهر

گردهمایی دلسوزان واقعی این خاک در غیاب برخی از عزیزان دعوت شده با حضور مهندس شریف بازرگانی و به مدیریت علی تیرزن پس از نزدیک به یک ساعت و سی دقیقه بحث و تبادل نظر به نتایج ارزشمندی دست یافت که به اطلاع عموم می­رسد:

1. آغاز به کار انجمن موزه­ی مردم شناسی با مدیریت مهندس محسن مهرآوران، عبداله جانفدا  و قدریه غیاثی.

2. رسمیت حاضران به عنوان اعضای انجمن و دعوت از دلسوزان همیشگی این خاک عزیز برای گسترش انجمن و فعالیت­های پیش رو.

3. افتتاح حساب مشترک (بازرگانی و مهرآورن) به نام انجمن موزه­ی مردم شناسی و جمع­آوری مبلغی بالغ بر سه میلیون و پانصد هزار تومان از یاران همیشگی حافظ فرهنگ اوزی برای شروع فعالیت­ها.

4. تفکیک کمیته­های شناسایی و قدمت­گذاری آثار، حفظ و مرمت آثار، کمیته­ی مالی و کمیته­ی تبلیغات.

 همچنین، تنظیم هرچه سریع­تر اساسنامه با همراهی ابراهیم احمدی و عضوگیری کمیته­ها در دستور کار هیئت مدیره­ی انجمن قرار گرفت. موزه­ی مردم شناسی اوز (که طرح و ایده­ی آن پیش از این در نمایشگاه مشترک انجمن نسل پویای پارس و انجمن پویندگان بیدار در سال 85 با نام «حس وتی»، در جلسه­های نسل پویا، ستون «گل نسا» و مطلب فاطمه کمال نژاد با عنوان «اوز و نیاز به موزه­ی مردم شناسی» نیز مطرح شده بود) قدم شکوفای حامیان علم و فرهنگ در جهت اثبات بیش از پیش قدمت و اصالت تمدن و فرهنگ اوز در جنوب ایران زمین خواهد بود.

انجمن نسل پویای پارس با یک دنیا طرح و ایده آمادگی خود را برای همکاری در این موزه، از بازسازی حمام حاج رئیس گرفته تا حفظ و جمع آوری آثار اعلام می­دارد.

حنان کمالی


برچسب‌ها: موزه مردم شناسی اوز, عضو گیری کمیته ها
[ جمعه 14 بهمن1390 ] [ 11:17 ] [ نسل پویا ]

در جلسه ای که در تاریخ ۱۰/۳/۹۰ در دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد ورزش بومی محلی اوز در شاخه بانوان فعال گردید و اینک بعد از ۸ ماه نخستین محک جدی این هییت با بازی هفت سنگ زده می شود. این بازی ها در تاریخ های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بهمن در سالن ریاست جمهوری برگزار می گردد و از عموم بانوان علاقمند نیز برای تماشای این بازی ها و تشویق تیم های مورد نظر دعوت بعمل آمده است. تجربه اول همواره با مشکلاتی همراه می باشد که برای این هییت نیز به چشم می خورد. نیاز به مدیریت صحیح، تهیه و تدوین قوانین و شیوه بازی و وسایل مورد استفاده از ضروریاتی است که نیازمند توجه بیشتری می باشد تا تیم ها با آگاهی بیشتری در مسابقه ها حضور به هم رسانند. نیاز به یک پایگاه اطلاع رسانی همچون وبلاگ یا وب سایت نیز بسیار احساس می شود. این مسابقه ها با عنوان جام وحدت برگزار می گردد.

شایان ذکر است که تیم بانوان انجمن نسل پویای پارس نیز تمرین های خود را هرچند دیر اما از امروز در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرده اند. به امید موفقیت هر چه بیشتر این هییت و همچنین تیم نسل پویا که با وجود مشغله های فراوان تحصیلی و شغلی پا به این مسابقه ها گذاشته اند.  

پروانه پدرام


برچسب‌ها: بازی های بومی محلی اوز, هییت ورزشی بانوان
[ چهارشنبه 12 بهمن1390 ] [ 22:32 ] [ نسل پویا ]

سرانجام انتظارها به پایان رسید و کمیته های متعددی برای راه اندازی موزه مردم شناسی اوز تشکیل شد. هر یک از این کمیته ها با انتخاب اعضای اصلی وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود می شوند. امروز ۹/۱۱/۹۰ نیز کمیته تبلیغات با مدیریت محسن مهرآوران و عبداله جانفدا در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل جلسه داد و اعضای اصلی خود را شناخت. هدف این کمیته که می توان کمیته ای تعیین کننده و حیاتی دانست به گفته مهندس مهرآوران پیگیری و همفکری برای توضیح دادن و جاانداختن این امر برای مردم به منظور اهدای کمک های نقدی و جمع آوری اشیا می باشد. در این راستا پیشنهادهایی نیز از سوی اعضای حاضر مطرح گردید که اطلاع رسانی از راه نشریه، وبلاگ ها و سایت ها، کلیپ، بیلبوردهای تبلیغاتی، تریبون نماز جمعه، ارتباط رودررو و مستقیم، همفکری با امامان جمعه و دهیاران و انتقال تبلیغات به کل مناطق بخش اوز به منظور تامین هزینه هنگفت موزه و تشویق مردم برای اهدای آثار قدیمی خود و انتقال تجربه و دانش تاریخی خود به دست اندرکاران از جمله آن ها می باشد. نکته مهم در این زمینه آگاهی دقیق و اطلاع رسانی موثر به منظور اعتلا و حفظ ارزش ها و میراث های غنی نگین لارستان و استان فارس و بلوکات آن است که هر یک گنج های عظیم تاریخی، فرهنگی، معنوی و ... در خود نهفته دارند.

این کمیته همچنان میزبان افراد علاقمند به همکاری در این زمینه می باشد.

پروانه پدرام 


برچسب‌ها: موزه مردم شناسی اوز, کمیته تبلیغات
[ دوشنبه 10 بهمن1390 ] [ 1:15 ] [ نسل پویا ]

سید یوسف حسینی، اهل روستای قلات، با 42 سال سن و 23 سال سابقه­ی خدمت در آموزش و پرورش و سرگروه درس تربیت بدنی و ورزش مدارس اوز، در حالی سرپرستی تربیت بدنی اوز را برعهده گرفت که با بازنشسته شدن عبدالحمید پیشداد، رییس پیشین تربیت بدنی، مشکلات زیادی دامن­گیر ورزش این شهر شده و ریشه­های کهن آن در حال سست شدن و اختلاف نظرها در اوج بود. حضور کوتاه مدت سه رییس و تغییرهای مکرر در این سمت در طی یک و نیم سال 5/17 میلیون بدهی به بار آورد، ولی با همت ایشان و یاری همیشگی نیک اندیشان امر ورزش سدهای موجود یکی یکی برداشته شد. وی با شعار می­توانم و می­آیم این مسئولیت مهم را پذیرفت و ورزش اوز را فرش نفیسی دانست که بر زمین افتاده است و هر فردی باید گوشه­ای از آن را بگیرد و بلند کند همان­طور که پیش از این بلند آوازه بوده است.

به جرات می­توان گفت حسینی یکی از نخستین کسانی است که از ماه­ها قبل خواستار هم اندیشی با نسل پویا شده بود. اتفاقی که تاکنون از سوی کمتر مسئولی در سطح شهر اوز نظاره­گر بودیم و آن را به فال نیک می­گیریم و امیدواریم توجه به جوانان و هم اندیشی با قشرهای مختلف سرلوحه­ی کار دیگر مسئولان نیز باشد. و اینک گزارش این دیدار:

پروانه پدرام


برچسب‌ها: تربیت بدنی, اوز, جوانان, نیک اندیشان
ادامه مطلب
[ شنبه 8 بهمن1390 ] [ 15:39 ] [ نسل پویا ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

انجمن مردم نهاد نسل پویای پارس مؤسسه ای است غیردولتی، غیرتجاری، غیر انتفاعی و غیر سیاسی که در چارچوب اهداف و موضوعات مذکور در اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه ی کشور فعالیت می نماید.
اعضای هفتمین شورای مرکزی و سیزدهمین شورای مرکزی انجمن پس از تاسیس: حسن کمالی (دبیر اول)، پروانه پدرام (دبیر دوم)، هادی فقیهی (امور مالی)، آنیتا تیرزن (روابط عمومی)، حنان کمالی (منشی)، و محسن مهرآوران (بازرس مجمع عمومی) و نازنین حبیبی اوزی و عامر باغی؛ از تیرماه 1391 تاکنون.
امکانات وب


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ
  • پیج رنک گوگل

    پیج رنک سایت شما

    پیج رنک